Discover why PMI sets the for standard choice for Property Management and surrounding areas

Property Management Blog

20 Cheap and Easy Meals That Cost Under $10

System - Sunday, August 8, 2021

20 Cheap and Easy Meals That Cost Under $10.!!😋😋😋


The average American household spends more than $6,600 per year on food, according to the Bureau of Labor Statistics’ Consumer Expenditure Survey. That makes up roughly 10% of the median household income in America.

This is particularly noteworthy from a personal finance perspective because food is one of the major household expenses for which frugal choices can make a huge difference. Committing to preparing most meals at home, coupled with a smart and sensible grocery store strategy, can significantly cut the amount of money spent annually on food. Even cutting your food spending by 30% can save $2,000 per year.

The challenge, of course, is time and effort. For busy families, food preparation is a task that is often relegated to others simply by grabbing takeout, getting delivery, or buying premade meals. The solution isn’t to abandon them entirely, but to move toward a greater reliance on very inexpensive and easy to prepare meals. The easiest way to do this is to center your meals on low cost and easy to prepare ingredients, such as beans, rice, eggs, chicken, pasta and oatmeal, and accentuate them with a wide variety of flavorings and ingredients. If the core of your meal is inexpensive, then your whole meal will be!

Prices listed in this article were taken from Walmart.com at the time of writing, in order to approximately standardize nationwide pricing. The recipes themselves are ones used in our own family kitchen, mostly from handwritten notes.

Breakfast meals

Breakfast meals are inexpensive and fast meals our family uses that work well for family breakfasts, centered on using eggs, oatmeal, yogurt and other inexpensive ingredients. These can be used for other meals as well, but these often come out at the start of a school day, as the children are getting up and ready for their day.

Scrambled eggs

Simply crack several eggs into a bowl (three per person is a good number) and rapidly stir them with a fork until the yolk is well combined with the egg white. Add a small amount of salt: just a pinch. Put a tablespoon of butter in a skillet over medium heat until the butter is melted, then pour in the eggs. Every minute or so, gently scrape the bottom of the skillet with a spatula to pull the cooking eggs off of the bottom (so they don’t burn). When the eggs appear to be moist but solid, serve them. You can sprinkle some cheese or other flavorings on at the end, as per your choice.

1 dozen eggs – $1.99
1 tablespoon butter – $0.12
1 cup shredded cheese – $0.80
Total cost to serve four – $2.91


Read More


Tags